Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var

Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var

Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var;

Lastikler can güvenliğiniz için önemli unsurlardır. Aracınıza uygun lastiği seçebilmeniz için lastik hakkında birtakım bilgiler edinmeniz gerekmektedir. Unutmayınız ki lastik seçimi geleceğinizi kurtarır.

Lastik başlıca 3 bölgeden oluşur. Bunlar: sırt, yanak ve topuktur.

Sırt: İki veya tek katmanlı farklı kauçuk bileşiminden oluşan yola tutunmayı, su atmayı ve çekişi sağlayan kanallardan oluşmuştur.

Yanak: Lastiğin sırt ve topuk bölgeleri arasında kalan yola teması olmayan bölümdür. Gövdeyi yandan gelecek sürtünmelere karşı korur. Marka, ebat, üretim tarihi yanak üzerinde yer alır.

Topuk: Lastiğin janta oturmasını sağlayan lastiğin janta temas eden bölgesinde bulunan lastik bileşenlerinden oluşmuştur.

Lastik tipleri:

·       İç lastikli çarpraz lastik: İç kısmı birçok dokuma katlarından meydana gelmiştir. Her kattaki iplikler çarprazlamasına geçerek lastiğe darbe tutma özelliği kazandırır.

·       İç lastiksiz radyal lastik: İç kısmı birçok dukuma katlarından meydana gelmiştir. Her kattaki iplikler enine jant oluşturacak şekilde oturma çemberleri arasına girmiştir. Yuvarlanma direncine sahiptir ve yakıt tasarrufuna katkıda bulunur. Radyal lastiklerin ömrü uzundur ve darbeye karşı dayanıklıdır.

·       P(passenger): Binek türü otomobiller için üretilmiş lastik türüdür.

·       LT(light truck): Hafif nakil araçlarının simgesidir.

LASTİK HAKKINDA TERİMLER:

·       Nominal Kesit Genişliği: Lastiğin yanaklar arasında kalan en geniş bölümüdür.

·       Kesit Oranı: Lastiğin kesit yüksekliğinin kesit genişliğine oranıdır.

·       Yük Endeksi: Lastiğin ne kadar yük taşıyabileceği maksimum yükü gösterir.

·       Hız Sembolü: Lastiğin yük endeksine uygun yapabileceği en yüksek hız limitidir. (J:100 K:110 L:120 M:130 N:140 P:150 Q:160 R:170 S:180 T:190 U:200 H:210 V:240 W:270 Y:300 Z:240+)

·       Taban Genişliği: İki yanak arasındaki mesafenin mm cinsinden ifadesidir.

·       Jant Çapı(Inc.): Tekerleğin yüksekliğidir.

·       TL(tubeless): İç lastik bulunmayan lastiklerdir.

·       AB Lastik Etiketi: Lastiğinizin ıslak ve kuru zeminlerde yol tutuşu, viraj alabilme kabiliyeti, yuvarlanma direnci, yakıt tüketimi, konfor, ses seviyesi bakımından analiz eder.

Yakıt verimliliği; aracınızın yakıt verimliliğini etkileyen yuvarlanma direncini ölçer. Lastik üzerinde benzin pompası ile gösterilen değer A ile G arası bir harfle nitelendirilir. (A en iyi, G en kötü)

Islak zeminde yol tutuşu; lastiğinizin ne kadar fren yapabildiğini gösterir. Yüksek ıslak zeminde bu lastikler daha kısa mesafede durur. (A en yüksek, F en düşük)

Ses seviyesi; lastiğin ortaya çıkardığı gürültüyü ölçer. Gürültü lastik etiketi üzerinde hopörler simgesi vardır.1-3 arası değişen siyah dalgalarla ifade edilir. Ses dalga sayısı arttıkça lastiğin gürültü seviyesi de artar.

© 2016 Lastikkapinda.com - Tüm Hakları Saklıdır.