Lastiğin kullanım ömrü nedir?

Lastiğin kullanım ömrü nedir?

Araç Lastiklerinin Kullanım Ömrü Ne Kadardır?

Araç lastiklerin raf ömrü iklim, sıcaklık, nem, hız, yük, yol durumu gibi pek çok faktörlere bağlıdır. Ayrıca her lastiğin farklı kullanım süresi vardır. Örneğin; binek ve hafif ticari araçlara yönelik kullanılmış lastiklerin kullanım süresi 10 yıldır. Tüketicilerden gelen sorular üzerine Ankara Ticaret Odası yaşanan problemleri en aza indirmek ve tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla ‘Lastik raf ömrü uygun saklama koşullarına bağlı olarak 10 yıldır.’ açıklamasını yapmıştır.

Lastiklerin üretim tarihi tüketici açısından çok önemlidir. Lastiğin üretim tarihi lastiğin yan tarafında DOT ile başlayan kodun son 4 hanesinden anlaşılabilir.

Kullanım şekli, yıpranmış lastikler, yol durumu, hız, mevsim gibi faktörlere bağlı olarak lastiklerin kullanılmaya devam edilip edilmeyeceği düzenli kontroller yapılarak bir uzman tarafından değerlendirilmesi gerekir. Lastikler can güvenliğiniz için en önemli unsurlardır. Bu yüzden lastiklerinizin bakımı sürekli yapılmalıdır

Ayrıca aşağıdaki durumlarda lastiğinizi değiştirmeniz gerekmektedir.

·       Uzun süre kullanılan lastiklerde aşınmalar meydana gelir. Bu durum önlem alınmazsa düzensizleşerek kazalara sebep olur.

·       Çukur, eğim ve yolda bulunan cam gibi maddeler lastiğinizin patlamasına neden olur. Bu durumda derhal lastiğinizin değişmesi gerekmektedir.

·       Aldığınız lastik aracınıza uygun değil ve araç üreticisinin tavsiye ettiği özellikte değilse aracınıza uygun özellikte yeni lastikler almalısınız.

·       Uzun süre kullanıyor ve lastik yüzeylerinde soyunma, eskime belirtileri varsa,

·       Lastiklerinizde biçim değişikliği varsa,

·       Lastikleriniz 5 yıl kullanıldıktan sonra yılda bir kez kontrol edilmesi gerekmektedir.

Eğer lastiğiniz eskiyse dış yüzeyinde çatlama, soyunma vb. durumlar söz konusu ise lastiğinizi değiştirmeniz gerekir. 

© 2016 Lastikkapinda.com - Tüm Hakları Saklıdır.