Araç lastik çeşitleri ve lastik türleri nelerdir?

Araç lastik çeşitleri ve lastik türleri nelerdir?

Araç lastik çeşitleri ve lastik türleri nelerdir?

·       İç lastikli çarpraz lastik: İç kısmı birçok dokuma katlarından meydana gelmiştir. Her kattaki iplikler çarprazlamasına geçerek lastiğe darbe tutma özelliği kazandırır.

 

·       İç lastiksiz radyal lastik: İç kısmı birçok dukuma katlarından meydana gelmiştir. Her kattaki iplikler enine jant oluşturacak şekilde oturma çemberleri arasına girmiştir. Yuvarlanma direncine sahiptir ve yakıt tasarrufuna katkıda bulunur. Radyal lastiklerin ömrü uzundur ve darbeye karşı dayanıklıdır.

 

·       Yaz lastiği: Kullanılan kauçuk malzemesinin özelliklerine göre ve lastik yüzeyindeki değişik desenler ile yaz şartlarında kullanılması gereken ideal lastiktir. Yaza uygun olarak tasarlanmış bu lastikler kullanıldığı yapı malzemesinden dolayı yüksek sıcaklıklarda bile çok fazla yumuşamaz ve yüksek hızda aşınma yapmaz. Yaz lastikleri yüksek performanslı araçlar için idealdir ve arttırılmış fren kapasitesine sahiptir. Yüzeyinde bulunan farklı diş desenleri yola tutunmayı sağlar. Kauçuk bileşimi, yüzeyindeki diş ve desenler ile lastiğe maksimum yol tutuş özelliği kazandırılmıştır.

 

·       Kış lastiği: Bu lastiklerin en belirgin özelliği çok düşük sıcaklıklarda bile özelliğini kaybetmemesidir. Yüzeyinde bulunan dişler lastiğin kar tutmasını engeller. Yapı malzemesi olan kauçuk düşük sıcaklıklarda (7oC’nin altı) daha iyi yol tutuşu sağlar. Kış lastikleri karlı ve buzlu yol şartlarında gelişmiş fren performansı gösterir. Kar ve buz olmasa dahi 7oC’nin altına düştüğü zaman kış lastikleri kullanılmalıdır.

 

·       4 mevsim lastiği: Kar yağışı yaşanmayan ve hava sıcaklığının 7oC’nin altına düşmediği yerlerde rahatça kullanılabilen lastik türüdür. Islak ve kuru zeminlerde iyi performans gösterirler. Lastik yüzeyi ve yapı malzemesi dört mevsime uygun olarak tasarlanmıştır.

 

Kısaca; 7oC’nin altına düşen sıcaklıklarda kar ve buzlanma gibi faktörler varsa kış lastiği kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kar yağmayan, buzlanmanın pek olmadığı bir yerde yaşıyorsanız yaz lastikleri yeterli olacaktır. 4 mevsim lastiklerini ise kış ikliminin yaşandığı yerlerde fakat buzlanmanın olmadığı

iklimlerde kullanılabilir.

 

© 2016 Lastikkapinda.com - Tüm Hakları Saklıdır.